Klimatyzacja w biurze-pułapki

Warszawa, 31 lipca 2018

Lato w pełni a z nim upał. Dla pracujących na zewnątrz nie ma zbytniej alternatyw, natomiast dla pracowników biurowych owszem: wentylatory, schłodzone napoje są szybką pomocą. Najczęstszą pomocą jest zimne powietrze z klimatyzacji. Mężczyźni często ubierają krótki rękawek podczas gdy kobiety zarzucają swetry. Dlaczego?

Z tym fenomenem zmierzają się niejedni managerowie biura. Oferują oni lekko klimatyzowane biuro a później walczą z kłotniami. Męźczyźni są zadowoleni i jest to da nich optymalna temperatura natomiast dla kobiet jest zbyt zimno. Niektórzy proponują rozwiąnie podzielenia pracowników pod względem płci i odpowienio ustawić klimatyzace. Inni mówią, że kobiety są zbyt wrażiwe jednak prawda jest inna.

Badania pokazują, że kobiety nie mają na to wpływu, że jest im zimniej. Męskie ciało produkuje więcej ciepła niż kobiece. Cieńsza skóra i ilość tłuszczu powoduje u kobiet, że szybciej spada temperatura ich ciała. Te części ciała, które w lecie są odsłonięte właśnie najszybciej tracą ciepło. Od samego początku klimatyzacja jet tak produkowana, by zaspokoić potrzeby męźczyzn, gdyż to właśnie oni stanową większość wsód pracowników biurowych.

Najlepszym rozwiązaniem jest znaleźć kompromis. Męźczyźni najlepiej czują się w temperaturze 18-22 stopni a kobiety 21-25 stopni. Jeśli ustawimy temperaturę na 23 bądź 24 stopnie powinni wszyscy być zadowoleni. Ponadto lekarze zalecają by temperatura na zewnątrz nie różniła się więcej od tej wewnątrz o więcej niż 6 stopni. To przyczyni się także do ochrony środowiska gdyż mniej energii zostanie zużytej.

Nasza rada-znajdźcie kompromis odnośnie panującej temperatury w biurze dla własniego zdrowia a także środowiska.

Materiały obrazowe

Show blog posts