Pogodzić wychowanie dzieci z pracą

Warszawa, 28 lutego 2018

Pogodzić wychowanie dzieci z pracą
Czynni zawodowo rodzice wiedzą od dawna, że pogodzić dzieci z karierą zawodową to nie lada wyzwanie ale też nie niemożliwe. Wymaga to precyzyjnych planów oraz elastyczności.

Tu nie tylko chodzi o to kto pójdzie na urlop wychowawczy – coraz częściej są to także ojcowie. Jednak w niektórych środowiskach jest ta praktyka jeszcze wyśmiewana. Dziś jednak nie o tym – zakładamy, że pierwsze lata są już za Wami i oboje rodziców są aktywni zawodowo. Wskazówki i triki by życie rodzinne było pełne i harmonijne? Czytaj dalej!Codzienność rodziców czynnych zawodowo jest na pewno stresująca w porównaniu do osób nie posiadających dzieci bądź singli. Potrzeby dziecka muszą być wzięte pod uwagę w naszych planach. Niestety nie zawsze wszystko idzie według planu i rodzice muszą być również przygotowani na niespodzianki różnego rodzaju to jasne. By możliwie jak najlepiej poradzić sobie z pogodzeniem pracy z posiadaniem dziecka przygotowaliśmy kilka rad.    

1. Podzielcie się obowiązkami.

To oczywiste, że rodzice powinni podzielić między sobą obowiązki gdyż jeden nie poradzi sobie ze wszystkim. W przeciwnym radzie dojdzie do flustracji. Dotyczy to obowiązków domowych, dzieci, planowania urlopu itd. W zależności od wieku dzieci też mogą przejąć część obowiązków domowych.    

2. Zbuduj sieć znajomości.

Nie tylko w pracy pomagają znajomości. Jeśli coś idzie nie zgodnie z planem i potrzebujesz szybko kogoś, by np. odebrał dzieci ze szkoły, zawiedzie na dodatkowe zajęcia…  nieoceniona jest pomoc dziadków, przyjaciól bądź innych rodziców.   

3. Bądź zawsze elastyczny.

Musisz być świadomy, że nawet najlepszy plan może się nie powieść. Niespodziewanie musisz zostać dłużej w firmie, dziecko zachoruje – zachowaj spokój i znajdź rozwiązanie (punkt 2).   

4. Zapomnij o perfekcjonaliźmie.

Pewnie Ci się wydaje, że inni lepiej sobie radzą z pogodzeniem pracy z wychowaniem dzieci. To tylko tak wygląda, zapewne inni myślą podobnie o Tobie. Rób najlepiej jak możesz ale bądź dla siebie pobłażliwy jeśli nie wszysko wychodzi.   

5. Bądź obecny tu i teraz. Bądź na 100%  w pracy i w domu i nie dawaj się rozpraszać przez inne rzeczy. O tej strategi w pracy pisaliśmy niejednokrotnie, a dzieci będą Ci niezmiernie wdzięczne gdy poświęcisz im swój czas w pełni i skoncentujesz się tylko na rodzinie będąc już po pracy. 

Materiały obrazowe

Show blog posts