Seksualne napastowanie na imprezie firmowej? Jobswype – ankieta pokazuje: średnio co trzeci lub co czwarty Europejczyk ofiarą

Warszawa, 31 grudnia 2017

Najwięcej przypadków w Wielkiej Brytani oraz w Irlandii.

Negatywne nagłówki nie znikają – coraz więcej przypadków molestowania seksualnego w miejscu pracy. Często zdarz się to na imprezach firmowych w adwencie, gdzie atmosfera jest luźna a alkohol czyni odważnieszym.

Jobswype przeprowadził ankiete wśród swoich europejskich użytkowników i spytał czy doświadczyli napastowania seksualnego podczas świątecznej imprezy firmowej. Wyniki wykazują, że co trzeci, bądź co czwarty ankietowanz padł tego ofiarą. Wsród Polaków stanowią oni 30% ankietowanych.

Obserwujemy, że na wyspach ta liczba znacznie rośnie. Porównując Austrie (21%), Polske (30%) z Wielką Brytanią i Irlandią, w których odsetek wyniósł 38, 45 procent.

“Niestety wyniki są przeraźające, patrząc na przeciętną liczbę ofiar wsród Europejczyków oznacza to, że ta przemoc jest na porządku dziennym. Prawnicy powinni być świadomi, że prawo stoi po ich stronie. W Każdym kraju członkowskim Uni Europejskiej ma przepisy antydyskryminujące, które w takch przypadkach znajdują zastosowanie“ – wyjaśnia Christian Erhart, Jobswype założyciel.

 

Pokrzywdzeni milczą bo się boją, bądź przez uprzedzenia

Ofiary boją się, że stracą pracę, bądź myślą, że przez uprzedzenia tylko sobie zaszkodzą i milczą zamiast zgłosić problem do swoich przełożonych. Teraz na głos wyszły różne afery w Hollywood, a ofiary coraz chętniej mówią o swoich mrocznych przeżyciach co dodaje innym ofiarą więcej odwagi, by ujawnić oprawcę. Dużo kobiet ofiar meldowało się  na różnych portalach i zwierzały się ze swoich przeżyć z hasztangiem #meetoo. Erhart jest zdania, że to nie tylko kobiety padają ofiarę napastowania seksualnego ale również męźczyźni, jednak oni wstydzą się przyznawać, że padli ofiarą.

 

Szefowie i kierownicy zostali zapytani

Jobsywpe Erhart wyjaśnia, że firma niestety nie może całkiem zapobiec tej przemocy natomiast może szkolić odpowiednio swoich pracowników. Dobrym pomysłem byłoby zatrudnić dwie osoby różnej płci, które miałyby funkcje osoby zaufanej, do której można zwrócić się z takim problemem.

 

Ta ankieta Jobswype została przeprowadzona w listopadzie 2017 roku, wzięło w niej udział 1 094 osoby ankietowane.

Materiały obrazowe

Seksualne napastowanie na imprezie firmowej? Jobswype – ankieta pokazuje: średnio co trzeci lub co czwarty Europejczyk ofiarą.

Seksualne napastowanie na imprezie firmowej? Jobswype – ankieta pokazuje: średnio co trzeci lub co czwarty Europejczyk ofiarą.

Powrót do komunikatów prasowych